  6. Heavy Duty Electric A613050/3.6
Heavy Duty Electric Storage A613050/3.6
Heavy Duty Electric Storage
Heavy Duty Electric A613050/3.6
Enquire
Where to Buy
Compare
  • Overview
  • Specifications
  • Technical Documents
Ideal for cafes, hair salons and small business applications.
Dimensions § Recovery p/hr (@ 50°C rise) Installation Location Element Rating Total Input
436 x 675mm 190 Litres Indoor/Outdoor 3 x 3.6 kW 10.8 kW
Dimensions § 436 x 675mm
Recovery p/hr (@ 50°C rise) 190 Litres
Installation Location Indoor/Outdoor
Element Rating 3 x 3.6 kW
Total Input 10.8 kW
§ Sizing is subject to be within +/- 5mm due to manufacturing.
Product Specifications
Storage Capacity
50 Litres
Dimensions §
436 x 675mm
Recovery p/hr (@ 50°C rise)
190 Litres
Thermostat Setting Min
60 °C
Expansion Control Valve (ECV) Setting
850 kPa
Installation Location
Indoor/Outdoor
Element Rating
3 x 3.6 kW
T&PR Setting
1000 kPa
T&PR Connection
RP ¾ mm
Weight Empty Approx
34 kg
Max Water Supply Pressure w/out ECV
800 kPa
Max Water Supply Pressure with ECV
680 kPa
Inlet Connection
RP 1/¼
Total Input
10.8 kW
Domestic Warranty: Parts (Parts/Labour)
1 Year
Domestic Warranty: Cylinder/Tank (Labour)
5 Year
Domestic Warranty: Cylinder/Tank (Replacement)
10 Year
Non-Domestic Warranty: Parts (Parts/Labour)
1 Year
Non-Domestic Warranty: Cylinder/Tank (Labour)
Non-Domestic Warranty: Cylinder/Tank (Replacement)
5 Year
Electrical Connection (240V)
Single Phase
Electrical Connection (415V)
Three Phase
Factory Thermostat Setting
70 °C
Manifold - Min Centre to Centre
685 mm
1st Hour Delivery @ 50 deg C rise
240 Litres
Technical Electric Performance Details
Heating Elements    3 x 3.6kW  3 x 4.8kW  3 x 6.0kW  6 x 3.6kW  6 x 4.8kW   6 x 6.0kW
Total Input  kW 10.8 14.4 18.0 21.6 28.8 36.0
Current (per phase)   Amps 15  20  25  30  40 50
Litres Recovery p/hr at Rise of  20°C 460  620  770  930  1240  1550
  30°C 310  410  520  620  830  1030
  40°C 230  310  390  460  620  770
  50°C 190  250  310  370  500  620
  60°C 150  210  260  310  410  520
  65°C 140  190  240  290  380  480
  70°C 130 180 220 270 350 440
  75°C 120 170  210  250  330  410