  6. CFGWH 874A20NFZ
Gas Continuous Flow Water Heaters 874A20NFZ
Gas Continuous Flow Water Heaters
CFGWH 874A20NFZ
Enquire
Where to Buy
Compare
  • Overview
  • Specifications
  • Technical Documents
  • Accessories
  • Flamesafe overheat protection
  • 6 star energy rating
  • Digital display for easy fault diagnosis and service
  • Frost protected down to –20°C
  • Optional remote temperature controllers
2-4 2-3 Outdoor 20 L/min Natural
# People (Moderate Climate) * 2-4
# People (Cold Climate) * 2-3
Installation Location Outdoor
Flow Rate (@ 25°C Rise) 20 L/min
Gas Type Natural
Product Specifications
Dimensions §
355 x 520 x 187mm
# People (Moderate Climate) *
2-4
# People (Cold Climate) *
2-3
Installation Location
Outdoor
Country of Manufacture
Japan
Water Connection Inlet & Outlet
RP ¾/20 mm
Number of Bathrooms
1.5-2
Flow Rate (@ 25°C Rise)
20 L/min
Gas Input Max
157 MJ/Hr
Weight Empty Approx
16 kg
Gas Connection Size
RP ¾/20
Gas Type
Natural
Min Gas Supply Pressure NG/ULPG
1.13 kPa
Water Supply Pressure (Min)
120 kPa
Water Supply Pressure (Max)
1000 kPa
Minimum Flow Rate
2 L/min
Energy Rating
6 Star
Domestic Warranty: Parts (Parts/Labour)
3 Year
Domestic Warranty: Heat Exchanger (Parts/Labour)
10/3 Year
Non-Domestic Warranty: Parts (Parts/Labour)
1 Year
Non-Domestic Warranty: Heat Exchanger (Parts/Labour)
1 Year
§ Sizing is subject to be within +/- 5mm due to manufacturing.
Technical Documents
Technical Document
CFGWH 874A Series Installation Guide
2.4 MB
CFGWH 874A Series Service Manual
1.1 MB
CFGWH 874A Series Spare Parts Guide